Serdar Denktaş

Hakkında.

 

1959 Lefkoşa Kıbrıs doğumlu olan Serdar Denktaş KKT Cumhuriyeti’nin kurucusu Rauf Denktaş’ın altı çocuğunun dördüncüsü, hayatta kalan kardeşlerin en büyüğüdür.

Babası Rauf Denktaş’ın sürgün yıllarında ilk öğretimini Ankara’da sürdüren Serdar Denktaş, İlkokul son sınıfı ve orta eğitimini Kıbrıs’ta tamamladı.

Lise yıllarında ağabeyi Raif Denktaş’ın çıkarmakta olduğu gazetenin basım işlerinde fiilen çalışmaya başlayan Serdar Denktaş ayni yıllarda yine ağabeyi Raif’ten aldığı ilhamla müzikle ilgilenmeye ve arkadaşları ile oluşturduğu bir topluluk içinde yer almaya başladı. Halen eski grup arkadaşları ile zaman zaman bir araya gelerek Kıbrıs Türk Folk müziğinin genç kuşaklara aktarılması gayesi ile zaman buldukça gitarı ile değişik mekanlarda kendisini görmek mümkün olmaktadır.

Lise tahsili sonrasında Türkiye’de o yıllarda en üst seviyeye ulaşmış toplumsal olaylar nedeniyle üniversite tahsili için hak kazandığı fakülteye kayıt yaptıramayan Serdar Denktaş Ağabeyinin telkini ile Almanya’da dil eğitimi almak üzere Goethe enstitüsüne kaydolur ve bir yıl süre ile Almanya’da yaşar.

Matbaacılığa olan merakı Serdar Denktaş’ı bu konuda eğitim almak için London College of Printing’ e başvurmaya yönlendirir ve yaşantısını İngiltere’de sürdürmeye başlar.
Matbaacılık eğitimi sonrasında ise University of Cardiff’te Ekonomi eğitimine devam eder. Bu Cardiff öğrencilik yıllarında Öğrenci Birliği Başkanlığı yapar.
1981 yılında askere girmek ve halen eşi olan Müge hanımla evlenmek üzere adaya geri döner.

Ticaret ve sanayi dallarında uğraş veren Serdar Denktaş,Türkiye’nin kapalı ekonomiden liberal ekonomiye geçmeye başladığı yıllarda önce ticari daha sonra da sanayi faaliyetlerine son vererek bankacılığa yönelir: 1989 yılına kadar Kıbrıs Kredi Bankası Genel Müdürü olarak görev yapan Serdar Denktaş ağabeyi Raif’i bir trafik kazasında kaybetmesinin ardından kendini Sivil Toplum Örgüt faaliyetlerine adar.

Dönemin en güçlü gençlik teşkilatı haline kısa sürede dönüşmeyi başaran Kuzey Kıbrıs Kültür Derneği’ni kurar ve 1990 yılına kadar başkanlığını yürütür. Ayni süre içerisinde halen faal durumda olan Genç İşadamları Derneği’nin kuruluşunda yer alarak ilk başkanlığını yürütür. Yine ayni dönemde Ticaret Odası Genel Sekreterliği görevini de üstlenir.

1990 yılında siyasete atılmaya karar veren Denktaş UBP listesinden girdiği seçimi ilk sırada seçilerek tamamlar ve 30 yaşında İçişleri Köyişleri ve Çevre Bakanı olarak atanır.
1992 yılı ortalarına kadar bu görevi yürüten Denktaş, Milletvekili arkadaşları ile bir muhtıra yayınlayarak “Dokuzlar hareketi” olarak siyasi literatürümüze yerleşen demokratik başkaldırı hareketini başlatır ve muhtıranın yayınlandığı gün Bakanlıktan istifa eder.

Dokuzlar hareketi 1992 Ağustos ayında Demokrat Partinin kuruluşunu ilan eder. Serdar Denktaş Demokrat Parti’de Lefkoşa ilçe Başkanlığına getirilir. 1994 Kurultay sonrasında Genel Sekreterlik görevine seçilen Serdar Denktaş 1993 Aralık Seçimlerinde yeniden Lefkoşa Milletvekili olarak seçilir.

Serdar Denktaş KKTC demokrasisinde “yasaklı partiler olamaz” inancı ile yürüdüğü yolda bu kez DP-CTP koalisyonunun kurulmasına öncülük yaparak yeni bir devrin başlangıcına imza atanlardan birisi olur.

Yeni hükümette Genel Sekreter olarak ayni zamanda Gençlik Spor ve Çevre Bakanlığını üstlenen Denktaş 1995 yılında parti içi dengelerin daha düzgün oluşmasına olanak vermek üzere Bakanlıktan istifa eder.

1996 yılında Parti Başkanlığına aday olan Serdar Denktaş, Parti Başkanının seçime katılmaması nedeniyle iki adaylı bir seçimde ilk kez Başkanlığa seçilir.

1994-96 yılları arasında görev yapan DP-CTP hükümetinin bozulması üzerine DP-UBP koalisyonunun kurulmasını müteakip Başbakan Yardımcısı ve Turizm Bakanı olarak göreve başlar. Bu dönem Turizmin yeniden yapılandırılarak atağa kalktığı ,Turizm master planının hazırlandığı , Bafra turizm yatırım alanının kurulduğu yeni bir atılım dönemi olarak anılmaktadır.

Ayni dönem özel Radyo ve televizyonların hayata geçirildiği , cep telefonlarının hayatımıza girdiği , internet kullanımının yasal zemine kavuşturulduğu bir dönemdir ve tümünün baş aktörü yine Serdar Denktaş’tır.

1998 seçimleri sonrasında kurulan UBP-TKP koalisyonu döneminde baş gösteren bankalar krizi sonrasındaki gelişmelerde, geçmişte müdürlüğünü yaptığı bankanın da el konulan bankalar arasında yer alması üzerine partiye zarar gelmemesi için Parti Başkanlığından istifa eden Serdar Denktaş 2002 yılında yeniden başkanlığa aday olur ve çekişmeli bir kurultay sonrasında Başkan seçilir.
2002 yılı sonunda gündeme gelen Annan Planı döneminde aktif rol alarak, toplumsal bölünmeyi önlemek için olağanüstü bir çaba sarfeder.
Bu süreç içerisinde BM, ABD ve AB yetkilileriyle gerçekleştirmiş olduğu müzakereler süreci sonrasında Annan Planın 4 kez leyhimize olacak şekilde değiştirilmesinde önemli bir rol oynar.
Yine bu dönemde Yeşil Hat Tüzüğünün yürürlüğe girebilmesi için aktif olarak çalışan Denktaş, 2003 yılında ise Güney ve KKTC arasındaki geçişlerin açılması için önemli bir rol üstlenmiş ve tarihe, Kapıları Açan Siyasetçi diye geçmiştir.

2004 yılında referandum öncesi ise üstelenmiş olduğu siyasi rol nedeniyle toplumda birlikteliğin muhafaza edilmesinde önemli bir görevi başarı ile yerine getirmiştir.
2003-2007 arasında Dışişleri Bakanı,2007-2013 yılları arasında muhalefet milletvekili olarak görev yapan Denktaş, 2013-2015 yılları arasında ekonomi,Turizm, kültür ve Spor Bakanlığı , 2015-2017 yılları arasında Maliye Bakanı olarak görev yapar ve tarihte ilk kez denk bütçeyi oluşturarak emekli kesintilerinin ödenmesi, artı bütçeye geçilmesi, göç yasasından doğan anomalilerin azaltılması gibi konularda halkımızın takdirini kazanmayı başarır.
2020 sonuna kadar DP Genel Başkanlığını yürüten Denktaş Parti Başkanlığı bayrağını devretme zamanının geldiğine inanarak sade milletvekilliği görevine döner.

Aradan geçen 30 yıl içerisinde Serdar Denktaş, vatandaşlar arasında ayırım yapmaksızın ortaya koyduğu icraatlarla ,” çözerse Serdar çözer” inancının yayılmasına neden olur

2020 Cumhurbaşkanlığı seçimine “Bağımsız aday” olarak katılma kararı alan Serdar Denktaş evli ve üç çocuk babasıdır.

Learn More

Aramıza Katıl

Gönüllü Ağımıza Sen De Katıl “Ben Değil, Biz Değil, Hepimiz”Suspendisse
#YeniZamanlar

2020

MANİFESTO

“Ben Değil, Biz Değil, Hepimiz”

SERDAR DENKTAŞ HAKKINDA

BİLİNMEYENLER

Yeşil Hat Tüzüğünün yürürlüğe girebilmesi için aktif olarak çalışan Denktaş, 2003 yılında ise Güney ve KKTC arasındaki geçişlerin açılması için önemli bir rol üstlenmiş ve tarihe, Kapıları Açan Siyasetçi diye geçmiştir.